Iskolánk szellemisége

A Kis-forrás Német Nemzetiségi Általános Iskola szellemisége

Az iskola szellemisége olyan erkölcsi felfogást, alapvető tulajdonságok csoportját jelenti, melyet az iskola megszerettet a gyermekekkel, s melyet, mint egy üzenet, a gyermek az iskolából magával vihet az életbe. Az iskola szellemisége tükröz egy magatartást meghatározó érték- és normarendszert, egy morálisan magasrendű szokásrendszert, ami bizonyos viselkedéseket eleve vonzóvá vagy taszítóvá tesz számára, ami a döntésekben segíti, ami mindig iránymutató a gyermekkorban és a felnőttkorban egyaránt.

Iskolánk megfogalmazta, melyek azok az értékek, követendő minták, melyeket intézményünk képvisel. Az iskola szellemiségét tartalmazza a megújult, módosított Házirend, mellyel a tanulók azonosulhatnak, s melynek betartása iskolánk minden tanulójának kötelező. Az iskola szellemiségének lényegét, üzenetét diákjaink egy életen át magukban hordják.

Célunk erős jellem kialakítása a tanulókban, akik így önálló, felelősségvállaló emberként élik életüket. Az erkölcs mindenben jelen van az iskolában. Erkölcsi tulajdonságok alapján lehet csak egészséges közösségi életet elképzelni, ahol a mások érzelmeire való érzékenység, a kölcsönös bizalom is szerepet kap. Iskolánk etikus, erkölcsiséget sugárzó intézmény.

Az iskola sajátos arculattal rendelkezik, melyet a gyermekek értéknek éreznek. Ezt erősíteni a szülőknek és a pedagógusoknak egyaránt feladata. A „mi iskolánk” a kölcsönös megbecsülés és tisztelet légkörében alakul ki.

Gyermekközpontú iskola vagyunk, családias légkör a jellemző intézményünkre, ahol a gyerekek személyiségfejlődését figyelemmel lehet kísérni 1. osztálytól a 8. osztályig. A mi iskolánkban már az alsó tagozatosok megismerik a tanárokat, akik a felsőben fogják őket tanítani. A felső tagozatban a gyerekek számára már nem idegenek a tanárok, és ez biztosítja az alsó és a felső tagozat közötti átmenetet.

Iskolánk szellemiségére jellemző, hogy pedagógus és diák között harmonikus a kapcsolat. Tanulóinkban erősítjük az egymás iránt érzett felelősségtudatot, a közösségi érzést. Fontos érték az elméleti tudás gyakorlatban való alkalmazásának, használatának készsége.

Az iskola hangsúlyozza a szülői tekintélyt, a családot, mint modellt. Elvárjuk tanulóinktól a kulturált magatartást, viselkedést iskolánkon belül, és iskolánkon kívül is.

Hangsúlyozzuk a nemzeti értékeket, a nemzeti magyarságérzést, és ápoljuk a német nemzetiségi hagyományokat. A tanuló ismerje lakóhelyének történetét, múltját, kapcsolódjon be a község közösségi életébe.

Örökös Ökoiskola lévén a környezettudatos nevelésre törekszünk.

Kisiskolaként családias légkört tudunk biztosítani a tanulók számára, ahol nagy hangsúlyt fektetünk a személyiségfejlesztésre, a tehetséggondozásra és felzárkóztatásra, fejlesztésre és az egészséges életmódra való nevelésre. Fontosnak tartjuk a gyerekek számára a pedagógus vagy az általa közvetített pozitív példaképet.

Az iskola szellemisége megnyilvánul az iskola nevelési stílusában, érték- és szokásrendjében, ahogy az egyén karaktere megnyilvánul a személyiségstílusában, szokásrendjében.

Iskolai egyen póló

Az iskolai közösség, az iskola arculatának, szellemiségének kialakítása, és külső jegyekkel illusztrálása erősíti a közösségi érzést, az iskolához, az osztályhoz, a községhez való kötődését. Az iskolánk nevéhez fűződő szellemiséget, a közösségi érzést külső jegyekkel is kifejezzük. Az iskolai egyen pólót az első osztályosok a Szülői Szervezet támogatásával ajándékba kapják a tanévnyitó ünnepségen. Iskolánk színe a forrás színe, a kék, ez köszön vissza az egyen pólókon, melyeket iskolai ünnepségeken, sport rendezvényeken, tanulmányi versenyeken, kirándulásokon ölthetnek magukra a diákok. Nagyon örülünk annak, hogy a tanulóink, a szülők, és a tanárok is örömmel és büszkén viselik az iskolai egyen pólót.

Bors Andrea intézményvezető