Örökös ökoiskola

Környezeti nevelés

Iskolánk 2008 őszén kapta a Kis-forrás elnevezést, mely az egyik értékes természetvédelmi területe településünknek, ezt iskolánk logója is jelképezi. Már a névválasztás is jelzi, hogy iskolánk elkötelezett a környezeti nevelés területén. A névadó ünnepség alkalmából minden tanévben ősszel megrendezzük a Kis-forrás Iskolanapokat. Az ÖKO munkaközösség kezdeményezésére az iskolanapokat az első osztályosok faültetésével nyitjuk meg. melyet hagyományként vezettünk be iskolánkban.
Mindig fontos szempont volt iskolánkban a hulladék szelektív gyűjtése. Hosszú évek óta minden tavasszal iskolánk meghirdeti a papírgyűjtést és vasgyűjtést, aminek a bevételét az iskola hasznosítja. A szelektív hulladékgyűjtés akciókba a szülők is bekapcsolódtak.
Már évek óta rendszeresen szervez iskolánk papír és fémbegyűjtést.  Felvettük a kapcsolatot a tinnyei Holofon Kft.-vel műanyag újrahasznosítással kapcsolatosan, évről évre ők elszállítják el az osztályok által, versenyszerűen összegyűjtött műanyag kupakokat.
Minden évben, áprilisban a Föld Napjáról emlékezünk meg egy egész napos program keretében, előzetesen pedig különböző feladatokkal, gyűjtő munkákkal készülnek a tanulók a jeles napra.
A diákok ösztönzésére az egész éven át tartó „komplex Ökoverseny” szolgál, melynek keretében az osztályok pontokat gyűjthetnek az „az év Ökoosztálya” cím elnyeréséért a szelektív hulladékgyűjtéssel illetve a zöld programokon való részvétellel. Év végén jutalom kirándulás a jutalma az egész éven át jól teljesítő osztályoknak. Ezen kívül könyv-és tárgyjutalomban részesülnek azok a tanulók és osztályok, akik egész évben a legtöbb műanyagkupakot gyűjtötték.
Az iskola minden osztálya madáretetőket készített, ezeket az iskola udvarán és környékén helyeztünk el és egész télen gondoskodtunk róluk. Az osztályok feladata a madáretetők feltöltése, gondozása. Madárodúkat is helyeztünk ki az iskola parkjában. (www.okoiskola.hu)

Örökös Ökoiskolai cím

Iskolánk már két alkalommal elnyerte az ÖKOISKOLA címet, 2014-ben pedig elnyertük az Örökös Ökoiskola címet. Az egész tanévet átfogja az iskolai ÖKO verseny, melyben különböző játékos feladatokkal környezettudatos gondolkodásra, egészséges életmódra neveljük diákjainkat. A különböző rendezvények: Föld Napja, Víz napja, Zöldút, sportnap, Kis-forrás iskolanapok, stb.., valamint a szelektív hulladékgyűjtés (papír, vas, műanyagkupa és elem gyűjtése), a tanulmányi versenyek, stb… mind-mind ökoiskolai tevékenységünkhöz tartoznak.
Az iskola egész életét átfogja a környezeti nevelés, melynek célja a környezettudatos magatartás, a környezetért felelős életmód kialakítása.
Az ÖKO munkaközösség tagjai az iskola munkaközösségeiből választott szaktanárok. Feladatuk, hogy ez a kiemelt nevelési cél helyet kapjon valamennyi tantárgy keretében, az osztályfőnöki munkában és tanulóink szabadidős tevékenységei során is. Az Öko munkaközösség felel azért, hogy ez a kiemelt nevelési cél megjelenjen valamennyi tantárgyban. Az Öko munkaközösség tervezi meg, hangolja össze az iskola környezeti nevelési programját, felügyeli az ehhez kapcsolódó tevékenységeket.
A helyi tanterveinkben meghatározó szerep jut a környezeti nevelésnek, a fenntarthatóság kérdéskörének. A fenntarthatóság, a környezettudatos szemlélet a tanórákon tananyag, még német órákon is.
A szakmai pedagógiai munkánkat a környezeti nevelésben egyre inkább jellemzi a kooperatív technikák alkalmazása, az interaktivitás, a projekt rendszerű oktatás. Törekszünk, hogy tervszerűségben, a tudatosságban fejlődjünk, a kooperáció jellemzi munkánkat. (www.okoiskola.hu)

A fenntarthatóságra nevelés színterei az iskolában

Rendszeresen felhívjuk diákságunk figyelmét a különböző környezetvédelemmel kapcsolatos világnapokra: Madarak és fák napja, a víz világnapja, meteorológiai világnap, stb. Ezekről az iskolaújságban, honlapon is megemlékezünk. A „zöld” programok népszerűek a diákok körében (pl.: iskolazöldítés, projektórák, öko verseny feladatok, szelektív hulladékgyűjtés, ökofaliújság minden osztályban)

Célunk, hogy tanítványaink:

• kezeljék értékként a rendezett, tiszta és szép környezetet
  • érezzenek felelősséget, vállaljanak feladatot ennek megőrzéséért
  • tartsák feladatuknak a természetes- és természet közeli életterek megőrzését, védelmét
  • törekedjenek a környezetbarát-, környezet harmonikus életvitelre
  • vállaljanak és vegyenek részt természetvédő programban, terepi akcióban vagy terepgyakorlaton
  • környezeti problémák esetén legyen véleményük, vállaljanak feladatot, legyenek képesek kompromisszumra, vagy együttműködésre

Kupakgyűjtés!

Iskolánk, ÖKO-iskolaként évek óta részt vesz műanyagkupak gyűjtő versenyen. Az osztályok egész éven át, folyamatosan gyűjtik a kupakokat. Az összegyűjtött kupakokért kapott pénzt iskolai eszközfejlesztésre használjuk fel. Iskolánk részt vesz az országos versenyben és nyereményben is részesülhet, ehhez szükségünk van a szülők, lakosság segítségére is. Tavaly jelentős könyvutalványt nyertünk, melyet jutalomkönyvekre fordítottunk.
Kérjük a perbáli lakosokat, hogy ha lehetőségük van rá, kapcsolódjanak be a kupakok gyűjtésébe, ezzel támogatva az osztályokat és az iskolát. Az összegyűjtött kupakokat a perbáli iskolába járó tanulók által juttathatják el hozzánk. Köszönjük!

Rintek Nóra Szvetlána, az Öko munkaközösség vezetője