Svábtánc

Iskolánk ápolja a német nemzetiségi hagyományokat, mely az oktató-nevelő munkában is megjelenik. A tanulók heti 6 órában tanulnak németet. Ebből heti egy óra német honismeret, ami szorosan összefügg a tánccal, zenével is. A gyerekek a néptánc oktatáson belül, a dalok szövegeit énekelve gyakorolják a német nyelvet is. A táncnak személyiségfejlesztő, közösségteremtő ereje van, ami a mai világban elengedhetetlen, segíti a gyerekek társadalomba való, közösségbe való beilleszkedését is.

A magyarországi németek kultúrájába a gyermekdalok, kiszámolók, mondókák és körjátékok segítségével nyernek betekintést a gyerekek. Ezen dalok elsajátítása során a megfelelő hozzájuk tartozó mozgást, mozgáskombinációt is hozzátanulják. A táncokból csokrot fűzve élvezhetik saját produkciójukat, fejlődik memóriakészségük, talpraesettebbé, bátrabbá válnak. A megfelelő bemelegítés, játék után a gyermektáncok és körjátékok alaplépéseiből merítve, azokat fejlesztve és kombinálva tanuljuk meg a táncokat.

A táncoktatás céljai:

• a gyerekek leljék örömüket a zenében, a zene segítségével legyenek képesek érzéseik kifejezésére
  • a gyerekek legyenek képesek a zenét többféle módon érzékelni
  • a gyerek legyen képes a zenével kapcsolatos élményeit szóban németül és magyarul is megfogalmazni
  • tanulják meg a gyerekek félénkségüket leépíteni, és legyenek képesek magabiztosan mások előtt mozogni
  • legyenek képesek a zene és a tánc segítségével a kapcsolatteremtésre
  • közösségi helyzetben való alkalmazkodás
  • legyenek magabiztosak
  • a gyerekek legyenek tisztában saját testükkel
  • legyenek tisztában a különböző mozgásformákkal
  • legyenek képesek bizonyos mozgásokat megtervezni és végrehajtani
  • a tánccal járó öröm és az ezzel járó szabadságélmény megtapasztalása
  • a ritmus mozgásbeli megjelenítése és ritmushoz igazítása
  • egy adott mozgás- és táncstílus karakterének, stílusjegyének átvétele
  • a táncot felépítő technikai elemek elsajátítása, és ezek a programban illetve improvizáció során történő felhasználása

A szakkör ideje, tanulóinak megoszlása: heti 1 x 45 perces foglalkozás a tornateremben.
A szakkörre 1. 2. 4. és 5. osztályosok járnak.

Rintek Nóra Szvetlána