A Magyarországi Német Önkormányzatok Napja

Az idén 24. alkalommal tartották meg Magyarországon a Magyarországi Német Önkormányzatok Napját. Ezen a hétvégén ünnepeltük a Magyarországi Német Önkormányzatok Napját, melyre minden évben január második hétvégéjén kerül sor.

A Kis-forrás Német Nemzetiségi Általános Iskolában Lindmayer Anna tanárnő felkészítésében Rintek György és Nagy Péter 7. b osztályos tanulók az iskolarádióban tartottak ismertetőt a témáról:
„Ezen a héten ünnepeltük a Magyarországi Német Önkormányzatok Napját.
A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (röviden MNOÖ; németül: Landesselbstverwaltung der Ungarndeutschen, LdU) a Magyarországon élő német kisebbség országos érdekképviseleti szervezete. 1995. március 11-én alapították.

Az MNOÖ egy modern kisebbségpolitikát kíván megvalósítani. Az önkormányzat fő célja a nyelv, a szellemi örökség, a történelmi tradíciók, a magyarországi német identitás megőrzése és támogatása.
Ide tartozik kulturális területen a német anyanyelv megőrzése és ápolása, oktatási területen a német nyelv oktatásának támogatása a magyar iskolarendszerben, nemzetközi kapcsolatok terén pedig a magyarországi cserekapcsolatok ápolása partneri kapcsolatok és programok révén, valamint a kulturális függetlenség megvalósítása, vagyis a magyarországi német intézmények saját fenntartása, főként átvétele biztosítja az MNOÖ tevékenységét.
Az MNOŐ támogatja Magyarország és szomszédai, mindenekelőtt a német nyelvű országok közötti partneri együttműködést.
Az országos önkormányzat 406 helyi nemzetiségi önkormányzatot – pl. a perbálit -, több mint 500 kulturális csoportot és magyarországi német egyesületet fog össze.
A magyarországi németek (németül: Ungarndeutsche) a mai Magyarország második legnagyobb nemzetisége. Becslések alapján számuk mintegy 200 ezer főre tehető.
Híres magyarországi németek voltak például: a Dreher család (sőrfőzde), Feszl Frigyes építész (a Pesti Vigadót tervezte), Gundel, János (híres vendéglős – a Gundel palacsinta kitalálója és névadója), Munkácsy Mihály (festőművész), Ybl Miklós (ő tervezte többek között az Operaház és a Szent István Bazilika épületét)
Perbál Község Német Nemzetiségi Önkormányzata is nagyon fontos munkát végez, és támogatja a Kis-forrás Német Nemzetiségi Általános Iskola működését és tanulóit. Rendszeresen finanszírozza a helyi német nyelvi versenyeket, a versenyekre való utaztatást, kirándulásokat. Oktatási eszközöket, jutalomkönyveket vásárol.  Segíti a nyári táborok programjainak megvalósítását, a cserediák programot, a németországi és hazai diákfocit. Lehetőségei szerint rendszeresen pályázik az iskola vezetésével karöltve németországi diáktáboroztatásra, mely megvalósulásában is tevékenyen részt vesz. A svábtánctanfolyam sikeres működéséhez és az iskolai TrachtTag (Viseletek Napja) megrendezéséhez is jelentősen hozzájárul. A pedagógusok is több továbbképzésen vehetnek részt a német önkormányzat támogatásának köszönhetően.

Legyetek büszkék arra, hogy német nemzetiségi iskolába jártok, mert így heti 6 órában tanulhattok egy fontos idegen nyelvet, és ismerhetitek meg a magyarországi németek hagyományait, életét, kultúráját. Ezzel a tudással is többek vagytok!”

Lindmayer Anna