Kis-forrás Német Nemzetiségi Általános Iskola, Perbál

Kleine-Quelle Deutsche Nationalitäten Grundschule

Pedagógiai hitvallásunk:

“Akkor élsz, ha másokért élsz”

Széchenyi István

06/26-370-036

„Mosolygós Iskola”

Bevezetés

A Kis-forrás Német Nemzetiségi Általános Iskola Pedagógiai Programja kiemelt területként tartja számon az egészségnevelés területét.
„Egészséges életmódra nevelés, testi, lelki egészség, mely a tanórai és az egyéb foglalkozások során az egészségnevelési és környezeti nevelési programmal (benne a komplex intézményi mozgásprogrammal) koherensen jelenik meg a gyakorlatban, s a fizikailag aktív, egészségtudatos életvezetésre, a motoros műveltség eszközeivel való személyiségfejlesztésre és a tehetséggondozásra épül, továbbá szervesen magába foglalja az egészségmegőrzést is.”

Célok, feladatok

„Iskolánkban kiemelt cél annak elérése, hogy a diákok tegyenek meg mindent egészségük megőrzése és védelme érdekében. Rendelkezzenek azokkal a korszerű ismeretekkel, és készségekkel, melyek mindezt lehetővé teszik. Az elszigetelt próbálkozások eredménytelennek bizonyulnak. Szükség van a felnőttek – a pedagógusok, a családtagok stb. – példamutatására, az összehangolt cselekvésre.
A tanóra és a tanórán kívüli színterek egyaránt alkalmasak arra, hogy a gyermekek az életkoruknak megfelelő szinten foglalkozzanak az egészséges életmód kialakításával kapcsolatos legfontosabb területekkel, felismerve a saját és környezetük felelősségét egészséges életvitelük kialakításában.
Az egészséges életmódra nevelés a kisgyermekkor idején elkezdődik. A mentálhigiénés szokások, az önmagunkkal és környezetünkkel kapcsolatos igényesség és következetesség már ekkor kialakítható. A táplálkozási szokások, illetve az egészséges táplálkozásra való törekvés, a környezet védelme, a rendszeres mozgás, sportolás iránti igény szintén felkelthető. A folyamatosság elvét érvényesítve a már említett témakörök az iskolás években újabb területek felvilágosító, problémafelvető és – megoldó elemzésével bővülnek.
A diákok közösségbeli szerepe és magatartása, a másokkal és önmagukkal szembeni felelősség, az önismeret, a családon belüli kapcsolatrendszer stb. olyan problémák, melyek a személyiségfejlődést befolyásolják, kihatnak a testi és a lelki egészségre.”

Az egészségnevelés területei a következők:

  • A testi (szomatikus) egészség védelme
  • A lelki (pszichikai) egészség védelme
  • Szociális, társadalomegészség védelme

E célok elérése érdekében iskolánk jelentkezett a „Mosolygós Magyarországért” mozgalom keretében elindított mozgalomba és elnyerte a „Mosolygós Iskola” címet, mellyel eddigi pedagógiai munkánkat összegeztük. Terveink szerint ki szeretnénk alakítani a pozitív gondolkodást diákjainkban és szüleikben. Kezdetben a pedagógiai megújulás, az élménypedagógia és a sok rendezvény, program töltötte meg tartalommal ezt a programot. A következő tanévi munkaterv fogja tartalmazni a „Mosolygós iskola” program részletes terveit, feladatait.
A „Mosolygós iskola” program keretében bevezettük az erőszakmentes iskola program koncepciót. Egyre többször hallunk internetes problémákról. A gyerekek nem ismerik az internet helyes használatát, felelőtlenül írogatnak egymásnak, erre és az egyéb zaklatások káros hatásaira, valamint azok elkerülésére szeretnénk felhívni a tanulók és a szülők figyelmét. Megelőzésként közös osztályfőnöki órákat tervezünk a budakeszi központ HÍD gyermekvédelmi, gyámügyi csoportjával, pszichológusokkal és a védőnővel. Ezeknek az interaktív óráknak illetve előadásoknak elsődleges célja a prevenció és az érzelmi, erkölcsi nevelés.
A jövőben még inkább kiemelkedő területként szeretnénk foglalkozni a tolerancia, empátia és pozitív gondolkodás témakörökkel, így a jövőben szoros együttműködést kívánunk kialakítani a „Mosolygós Magyarországért” elnevezésű mozgalommal.
A mozgalom szellemiségével és céljaival határozottan azonosulni képes és tud a Kis-forrás Német Nemzetiségi Általános Iskola nevelőtestülete.
A Mozgalom olyan tárgyi jelképekkel is rendelkezik, amelyekkel színesíteni tudjuk a lelki egészségnevelés programunkat és segíthetjük saját pedagógusaink mindennapos oktató-nevelő munkáját. Iskolánk pedagógusainak szemléletét szeretnénk összefoglalni e programmal.

Megosztás a Facebook-on