MindLab szakkör

Mindlab – Gondolkodás fejlesztés interaktív játék során

A „MindLab” módszer jellemzése

Mottó: „A gyerekek nem a kötelesség kényszeréből fognak tanulni, hanem a játék szeretetéből.” (Platon). A MindLab módszer: Összetett gondolkodási képességek tanítására összpontosít, gondolati játékok, mint eszközök felhasználásával. A világ felgyorsult tempójú eseményei, az állandóan változó körülmények arra kényszerítenek bennünket, hogy megújult, leleményes és hatékony oktatási módszereket keressünk. A MindLab módszer magába foglalja a gondolkodási folyamatokon belül a tudatosság, a készségek, képességek és a visszajelző értékelések fejlesztését. Elsődleges eszköze a gondolati játékok általi közvetítés.

A „MindLab” módszer a tanulót négy fő irányban képezi:

• megismerés területén, amely magába foglalja a döntéshozatal, a problémamegoldás, a tervezés és a kivitelezés, a taktika és a stratégia, az erőforrások kezelése és a memóriakésleltetés készségeit;
  • érzelmi területen, mely a győzelemmel, és vereséggel járó kényes érzelmek megoldására szolgáló készségeket tartalmaz;
  • társadalmi területen, mely az együttes munkában és az együttműködésben való jártasságra nevel;
  • erkölcsi területen, mely a kölcsönös tiszteletre nevel, a törvények és szabályok megértésére koncentrál.

Országos „MindLab” Bajnokság – Brunecker Károly – országos bajnok

Az iskolában jelenleg 14 fő vesz részt hetente egyszer a „Mindlab” játékos logikai foglalkozásokon. Immáron harmadik éve vettünk részt az Országos versenyen. A gyerekek négyféle logikai játékban (Abalone, Quaridor, Okti, Dáma) mérhették össze tudásukat. Idén már rendeztünk iskolai bajnokságot is, a dorogi gyerekekkel is összemértük tudásunkat.
Nagy izgalommal vártuk március 22-ét, az országos versenyt Dunakeszin, ahol öt fővel képviseltük iskolánkat: Brunecker Károly (Abalone), Bárány Péter, Reiszner Bence, Krizsák Patrik (Quorior), Végh Levente (Dáma). Dunakeszin 10 órakor elkezdődött a nagy csata. Brunecker Károly (5. osztály) az első három játékát megnyerte, majd kettőben döntetlent játszott. A hatodik meccsen az izgalmak a végtelenségig fokozódtak, végül nyert, így ő lett a 2014. évi Országos Bajnok. Részt vehet a Magyarországon megrendezésre kerülő világbajnokságon június 16-17-én. Gratulálunk Károly és további sikereket kívánunk! A többiek is nagyon eredményesen fejezték be a versenyt. A 6 pontból 3 pontot szereztek, és a IV-VII. helyen végeztek. Biztos vagyok benne, hogy jövőre ők is dobogósok lesznek!
2014. június 16-17-18-án Brunecker Ádám részt vett egy nemzetközi olimpián, a MindLab Világbajnokságon, ahol 88 ország versenyzői mérték össze tudásukat (Ausztrália, Törökország, Anglia, Románia, Brazília, Panama, Olaszország, Magyarország). Károly a 9. helyezést érte el. Gratulálunk!

Juhászné Szatmári Irén