Rendhagyó történelem-, irodalom- és énekóra

Rendkívüli tanítási órán vehettek részt iskolánk felső tagozatos és negyedik osztályos diákjai november 9-én. Még soha nem voltunk ilyen sokan együtt egy tanórán. Hogyan férhettünk be ennyien egy osztályterembe? Nehezen ment volna, de a Közösségi Házban viszont elfértünk! A Kuruc-kor hangszerével, a tárogatóval ismerkedtünk meg, valamint a korszakhoz fűződő eseményekkel, személyekkel. Az előadó, Nagy Csaba tárogatóművész a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával a kuruc korszakról és a tárogató hangszerről tartott előadást. A tárogatóművész bevonta a gyerekeket a hangulatos programba. Nagy élmény volt egy korabeli fegyvert kézbe fogni és elmesélni annak működését. Nálunk az évszámok sem okoztak gondot, megfelelő válaszok érkeztek a kérdésekre. A képen is felismerték II. Rákóczi Ferenc síremlékét a Kassai Székesegyházban, ahová vágyott a fejedelem: „Hazám, Magyarország, legkedveltebb városában szeretnék pihenni.” – kívánta a fejedelem egykor és kívánsága teljesült. A tárogató a győzelmek alatt vidáman szólt, követte a tánc és a vidámság hangulatát. Később bússá vált a dallam, sírt a tárogató, mivel a szabadságért küzdő elődeink harca elbukott. Az előadóművész irodalmi és történelmi példákkal, korabeli dallamokkal idézte fel a közönségnek a kuruc korszakot és a Rákóczi szabadságharcot.

Néhány mondat a program értékeléséről:

• „Nagyon tetszett, hogy ilyen érdeklődve figyeltek a tanulók.” (tanár)
  • „Minden percét élveztük, nagyon érdekes volt.” (diák)

Királyné Halmos Edit