Gyermekláncfű – a magyar zene a törzsszövetségtől napjainkig

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) idén elindított programja, a Lázár Ervin Program keretében minden általános iskolás számára biztosítja, hogy eljuthasson ingyenesen kulturális intézményekbe.
Negyedikes osztályommal az Art’s Harmony Társaság Gyermekláncfű című zenei előadását láttuk Zsámbékon a Zichy Miklós Általános Iskola tornatermében.

Ahogy azt írták, és elmondták műsorukról, mint a gyermekláncfű karikáit, úgy fűzték egymásba a magyar történelem során jellemzően megjelenő zenéket. A kiindulópont az ősi sámáni ének volt, majd a királyi udvarok zenéin, a középkori Mária énekeken, ősi és újabb stílusú zenéken, a magyar romantika zenéin, Bartókon, Kodályon keresztül eljutottunk velük a mai legújabb zenéig.

Mindeközben rövid kis bevezetőkkel, ismertetőkkel megidézték a legfontosabb történelmi eseményekhez kapcsolódó közismert dallamokat (török idők, Rákóczi szabadságharc, 1848-as forradalom, de betekintést engedtek a magyar ihletésű zenékre is (pl.: Mozart: Török induló, Brahms Magyar táncok).

Különleges hangszereket szólaltattak meg: sámándob, rebek, viola da gamba, és különleges hangszereléseket is hallhattunk: pl.: a Magyarországon íródott Holdfény szonáta kamarazenei átdolgozása.

Művészeti vezetőjük elmondta, hogy élményszerűen szeretnék felkelteni a gyerekek további érdeklődését a művészetek iránt, s egyben fejleszteni a művészi, elsősorban komolyzenei értékek iránti érzékenységüket.

Bakai Anikó