Kis-forrás Német Nemzetiségi Általános Iskola, Perbál

Kleine-Quelle Deutsche Nationalitäten Grundschule

Pedagógiai hitvallásunk:

“Akkor élsz, ha másokért élsz”

Széchenyi István

06/26-370-036

„Egészséghét” projekt

Az esemény időpontja:

Gyümölcsszobrászat

2016. november 28. és december 2. között egészséges táplálkozással kapcsolatos témahetet tartottunk az iskolánkban. A vezetőség és pedagógus kollégáim is fontos feladatnak vélték az egészséges táplálkozással kapcsolatos hét lebonyolítását.

Az „Egészséghét” céljaiként a következőket fogalmaztunk meg: az egészséges ételek megismertetése, és az igény kialakítása ezek fogyasztására. Felhívni a figyelmet a helytelen táplálkozás egészségkárosító hatásaira. Megfelelő táplálkozási szokások tudatosítása.  A kooperatív együttműködésre nevelés. Az egészséges, adalékmentes élelmiszerek fogyasztására való ösztönzés. Együttes munkára nevelés. Esztétikus ételkészítés és tálalás fontossága. Az elhízás problémáinak vizsgálata. A gyorséttermi érkezés életvitelszerű fogyasztásának veszélyeire való felhívás. A korszerű táplálkozás és annak jelentősége. A zöldségekben és gyümölcsökben lévő vitaminok és ásványi anyagok ismerete és tudatos felhasználásuk. Az étkezéshez és a mindennapi élethez kapcsolódó tisztálkodási szokások elmélyítése. Az ételek pazarlására való fokozott figyelem felhívás, a fejlődő országokban lévő mély szegénységen át bemutatott példákon. 

A célok a következőképpen valósultak meg:

Az „Egészséghét” folyamán a diákjaink szóbeli és írásbeli kifejezőképességüket is megmutathatták. Az iskolarádiós kiselőadásokban hallathatták a hangjukat a kiválasztott egészséges életmóddal kapcsolatos témakörökben. Fontosnak tartjuk a gyerekek közösség előtt való szereplését, társaik előtt való aktív megnyilvánulását. A mai kor megköveteli a határozott fellépést, magabiztosságot. Ezen kiselőadások, „szereplések” mind- mind hozzájárulnak a diákok szóbeli kifejezőképességének fejlődéséhez, bátorságuk megerősítéséhez.

Fontos feladatunknak tekintettük a hét folyamán, hogy diákjaink kellő információt, tapasztalatot gyűjtsenek az egészséges táplálkozás szerteágazó témaköreiben. A gyerekek osztályszinten dolgoztak a figyelemfelhívó plakátokon, illetve a táplálkozási piramist is közös munkálkodással, igényes technikával készítették el.

A hét legkreatívabb feladata az alsó tagozatban meghirdetett „gyümölcsszobrászkodás” volt. A gyerekek manuális képességei, képzeletvilága együtt fejlődhetett az alkotások elkészítése során. Igényes és szép produktumok születtek, ezeket lefotóztuk.   Az egészségtudatos magatartásra való nevelés ott csúcsosodott ki, hogy az elkészült gyümölcsszobrokat a gyerekek el is fogyaszthatták. Egy igazán egyszerű és ötletes feladattal, milyen könnyen megfogható a gyermeki kreativitás, képzeleterő lélek, úgy nevelünk, tanítunk, hogy észre sem veszik a diákok.

A felső tagozatosok számos tantárgy keretein belül kaptak ismereteiket bővítő információkat a táplálkozással kapcsolatban. Informatika órán étlapot készíthettek, mellyel a digitális kompetenciájukat fejleszthették. A vitaminokkal kapcsolatos rímfaragás során a verselésben mutathatták meg tehetségüket.  

A hét közepén diákjaink rövid videó filmeket nézhettek meg korosztályuknak megfelelően. Az oktató filmek egy része az állandósuló élelmiszerhiányra és a szegénységre hívták fel a figyelmet. Kiemelt feladatunknak tekintettük a gyermekek érzelmi intelligenciájának fejlesztését, valamint tudatosítani szerettük volna az ételek értékelésére, megbecsülésére való odafigyelést.

A témahét befejezéseként, a felső tagozatosok vetélkedőn mérhették össze a megszerzett tudásukat. A vetélkedő játékos feladatai teljes szinten átmozgatták a gyerekek értelmi, érzékszervi, manuális képességeit. A vetélkedő győztese a hatodik évfolyam lett, így ők vehettek részt, a „Jó kenyér” pékség gyerekeknek szóló interaktív üzemlátogatásán.

A hét folyamán elkészített plakátok, versek, táplálkozási piramisok kiállításra kerültek.

Visszatekintve a hét programjaira, feladataira, kihívásaira elmondhatjuk, hogy iskolánkban egy jól szervezett, kreatív egészséghetet tartottunk, ami hozzájárult gyermekeink egészséges fejlődéséhez, szemléletbeli változásaihoz. A sikeres projekthetet ezután minden évben megismételjük.  Köszönöm a vezetőség és a pedagógus kollégáim maximális támogatását, lelkesedését.

Katona Levente


Feltöltve:
Megosztás a Facebook-on