Aktuális / Beszámolók

Helyi német tesztverseny

2017. április 10-12 között került megrendezésre iskolánkban a helyi német tesztverseny, melyen iskolánk minden tanulója részt vett. Szép eredmények születtek:

1. osztály

I. Vájsz András
II. Putz Balázs
II. Macsu Zoltán
III. Bárány Gábor

Trachttag

Havasiné Szalai Mónika tanítónő javaslatára iskolánk és a perbáli NNÖ is csatlakozott a 2017. április 28-án, pénteken megrendezett „Trachttag” (Népviseleti nap) kezdeményezéshez.

A gyerekeknek nem volt más dolguk, mint kiválasztani egy sváb népviseleti ruhadarabot, vagy kiegészítőt és a hétköznapi ruhájukkal összekombinálva egész nap vagy egy napszakban hordani. Lehetett ez egy kendő, egy kalap, egy mellény, egy „Laibel” (kabátka), „Patschker” (cipő), egy szoknya, egy kiegészítő, stb. Így kívántuk közelebb hozni elődeink életét a sajátunkhoz, emlékezni rájuk és mindarra, amit a szívünkben őrzünk róluk.

Regionális Német Nemzetiségi Zenei Verseny, Taksony

A Pest Megyei Német Nemzetiségi Önkormányzat idén is megrendezte Taksonyban a Regionális Német Nemzetiségi Zenei Versenyt április 21-én.

A megmérettetésben iskolánk két tanulója – akik egyben a Vujicsics Tihamér Zeneiskola zsámbéki tagozatának növendékei – Herendi Kinga (fuvola) és Kiss Antónia (furulya) duóval vett részt.

A vidám és változatos műveket felvonultató 4 órás műsorban szóló és kamara kategóriában hangzottak el német szerzők művei.

Tanulóink  nagyon színvonalas szereplését a zsűri ezüst minősítéssel jutalmazta.

Köszönjük Szarvas Beáta és Kiss Krisztina  felkészítő tanároknak, Uhrinyiné Hajdu Etelkának és Dombi Enikőnek a részvételben nyújtott segítséget!

Herendi Zita, szülő

Megemlékezés a kitelepítés 71. évfordulója alkalmából

Egy marék földet /Egy kitelepített magyar kívánsága/

Egy marék földet csak
Hozzatok nekem
Legyen,min megpihennem
Csak egy marék földet
Hazám földjéből, kertemből
Had érezzem illatát kezemből
Csak egy marék földet
Hazám talajából
Hol bölcsőm ringott messze távol

Helyi alsó tagozatos német ének verseny

„Bunt ist der Frühling – Bunt ist das Feld
Und bunte Lieder verändern die Welt”

Március utolsó hétfőjén került megrendezésre iskolánkban a helyi alsó tagozatos német ének verseny, melyen nagy örömünkre 56 alsó tagozatos lelkes kisdiákunk vett részt. Ismét hallottunk hagyományos és modern német dalokat. Számunkra már ismert és új művekben is gyönyörködhettünk. A gyerekek maguk választották az előadott műveket, voltak, akik párban, kiscsoportban énekeltek, a bátrabbak szóló előadásra is vállalkoztak. Felkészülésüket tanáraik segítették.

Digitális témahét – 1. osztály – Túl az Üveghegyen

A digitális projekthétre nagy izgalommal készült az egész osztály. Iskolánk legkisebb tanulói nagyon lelkesen láttak neki a feladatoknak. Már a szülőknek kiküldött tájékoztató izgalommal töltötte el őket. Ösztönözték szüleiket a részvételre. Csak két szülő nem vállalt semmit (de a projekt folyamán – gyermekük lelkesedését látva – ők is bekapcsolódtak).

Örömmel érdeklődve hallgatták a meséket előadásomban, s ugyanilyen lelkesen nézték a Magyar Népmesék című videókat is. A csoportok kialakítása általam történt, mert próbáltam „egyenlő eséllyel” rendelkező csoportokat kialakítani. Maximálisan elfogadták döntésemet, rakták ki a csoport puzzle-kat, hogy kiderülhessen melyik mese lesz a csoporté.

Színjátszó találkozó, Tarján

2017. április 7-én, pénteken került megrendezésre a német színjátszó találkozó Tarjánban. Iskolánk Regenbogen színjátszó csoportja a 6. osztályosok Zirkus „Quelle” előadásával lépett fel. A forgatókönyv a gyerekek ötletei alapján készült. Bemutatták, hogy minden gyermek tehetséges valamiben, és együtt, közösen szuper produkciót tudnak összeállítani. (Ezzel a műsorral a csoport fellépett már a Német Nemzetiségi Farsangon és az iskolába hívogató programon is. Színvonalas előadásokat láthattunk a többi német színjátszó csoporttól is.) A gyerekek szépen szerepeltek, sok dicséretet kaptak, és nagyon jól érezték magukat. Köszönjük Sallai B. Sándornak, hogy segített a hangosításban.

Kincsesné Kuthy Etelka

A Magyarok Háza Látogatóközpontban járt a 7. osztály

Az előző tanévben az osztály pályázott a „Határtalanul” program keretében egy erdélyi kirándulásra. A három napos programunk „Királyok és fejedelmek útján” címet viseli, így május elején Erdélyben túrázunk.

A projekt tartalmaz előkészítő programokat is. Az első ilyen program volt, hogy 2017. április 4-én ellátogattunk Makainé Kováts Judit osztályfőnök szervezésével a Magyarok Háza Látogatóközpontba, melyről így írt az osztály:

Észak-magyarországi Regionális Német Nemzetiségi Énekverseny

Az ebédlőben gyülekeztünk, izgatottan várva, a már sokak számára ismert versenyre indulást. Évek óta nevezzük diákjainkat a nemzetiségi énekversenyre, ami azért is egyedülálló a versenyek sorában, mert a diákoknak itt többféle készségüket is meg kell mutatniuk. Alapfeltétel a jó hallás, a szép énekhang, a jó ritmusérzék. Ezek mellett még helyesen kell a német dalszövegeket kiejteni és persze meg is kell tanulni őket. A 3.-4. osztályosok ráadásul tájszólásban adták elő a dalaikat, ami még nehezítette a dolgukat.

Vers- és prózamondó verseny alsó és felső tagozat

Az alsó és felső tagozatos házi vers- és prózamondó versenyt idén március 20-án, hétfő délután rendeztük meg. Az alsósoké az iskolában, a felsősöké a Közösségi Házban zajlott. A felkészülés, felkészítés erre az eseményre már hetek óta tartott. A jelentkező tanulók önállóan, vagy szüleik, tanítóik segítségével gyakorolták a kiválasztott verseket. Örömmel töltött el bennünket a lelkesedésük. 45 alsós kisdiák, 11 felsős tanuló mutatta be szavalatát. A zsűri (tanítók és tanárok) négy korcsoportban (1.-2., 3.-4., 5-6., 7-8. osztály) bírálta el a versenyzőket.