Aktuális / Határtalanul

Határtalanul kirándulás Erdélyben a 7. osztállyal

A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által támogatott 5 napos erdélyi körút célja az volt, hogy kapcsolatot teremtsünk az érintett tájegységek magyarságával, és erősítsük egymásban az együvé tartozás érzését. Diákjaink, a 7. osztályosok az utazás során a meglátogatott helyszínekhez kötődő mesékkel, legendákkal, mondákkal ismerkedtek meg tanáraik és a helyi diákok segítségével. 1. nap: 2023.05.15-én, hétfőn reggel 7 órakor elindultunk Erdély felé, és pár óra múlva Ártándnál át is léptük a határt. Első megállónk a történelmi Erdély kapujában, a Királyhágón volt, ahol lefotóztuk a Nyugati-Kárpátok látványos vonulatát, és kinyújtóztattuk elgémberedett végtagjainkat. A következő megállónk a kalotaszegi Bánffyhunyad település volt, ahol a XIII. századi, impozáns református templomot látogattuk meg. A templomot belül a jellegzetes kalotaszegi szőttesek díszítik. Különleges értéke a részben a XVI., részben a XVIII. századból való, csodálatos, festett fakazettás mennyezete. A templomkertben megtekintettük a Szent Koronát mintázó Millenniumi Emlékművet.

Határtalanul Kirándulás

Nagy örömünkre ebben a tanévben sikeresen megvalósítottuk a Határtalanul pályázatunkat a 7. évfolyamos tanulókkal. A pályázat előkészítése, megírása és szervezése nagy-nagy feladat volt mindannyiunk számára. 5 napos utunk Erdélybe vezetett.

1. nap: május 2-án, hétfőn Perbálról reggel 7 órakor indultunk el, körülbelül 5 óra alatt értünk a határhoz. Gyors volt az átkelés, nem kellett sokat várni. Első állomásunk a  Király-hágó volt. Rövid fotószünetet tartottunk Erdély kapujában, ahonnan káprázatos panoráma nyílik Erdélyországra. Kürtős kalácsot vettünk, és benéztünk a helyi árusokhoz. A következő úti célunk  Bánffyhunyad volt. Kalotaszeg központi településén meglátogattuk a 13. századi, impozáns református templomot. A templomot belül a jellegzetes kalotaszegi szőttesek díszítik. Különleges értéke a  festett fakazettás mennyezete. Délután Körösfőre utaztunk. Körösfő a Sebes-Körös forrásánál található település. Évszázadokon át megőrizte Kalotaszeg hagyományait és szokásait. Sétát tettünk a kirakodóvásárban, ahol kalotaszegi portékákat is vásárolhattunk. Ezt követően Lónára érkezve elfoglaltuk szállásainkat, és vacsoráztunk. Három szálláshelyen voltunk elszállásolva. Az első nap programja nem volt megerőltető, csak az utazás volt hosszú és időigényes.

A csángók földjén – a hagyomány útján Gyimesben és Moldvában

Kirándulás a Határtalanul Program keretében (2018. 05. 22-26.)

2018.05.22. Reggel öt órakor nagy izgalommal és várakozással indultunk el Erdélybe a csángók földjére. Budajenőn csatlakozott hozzánk 25 tanuló és két pedagógus, így 50 tanuló és öt pedagógus indult el a hosszú útra. Első megállóhelyünk Nagyváradon volt, itt csatlakozott hozzánk az idegenvezetőnk, Prezsmer Fülöp. Megnéztük a bazilikát, és megismerkedtünk történetével. Következő megállóhelyünk Királyhágó, ahol elkészítettük első csoportképünket, és gyönyörködtünk a tájban. Fél tízre értünk Bükklokára. Itt még várt ránk egy négy kilométeres gyalogtúra a szállásig. Nagyon izgatottan tettük meg az utat, mert egy idő után elfogytak a világító lámpák, és csak a mi zseblámpáink mutatták az utat. Igyekeztünk egymást minél jobban megijeszteni, mindenféle történeteket meséltünk a medvékről, mert itt már nem ritka, hogy találkozik az ember velük. Vendéglátóink nagyon ízletes finom vacsorával vártak. Vacsora után mindenki elfoglalta szállását. A fiúk egy emeletes fabarakkban szálltak meg, ahol igazi nomád körülmények uralkodtak, szalmazsákon aludtak; a lányok szerencsésebbek voltak, ők egy kőépület emeletén kaptak szállást. Gyorsan telt az első éjszaka, mert a nagy izgalomtól és a sok élménytől nehezen jött álom a gyerekek szemére.

HATÁRTALANUL! – tanulmányi kirándulás

Királyok és fejedelmek útján – 3 nap Erdélyben, túrázással a Tordai hasadékban
2017. május 9-10-11.

Résztvevők: A Kis-forrás Német Nemzetiségi Általános Iskola/Perbál 7. osztályos tanulói

Nagy izgalommal vártuk a tavalyi évben a HATÁRTALANUL! pályázaton nyert erdélyi osztálykirándulásunkat. Sok-sok beszélgetéssel, kutató munkával, kiselőadással, könyvtári órával készültünk erre az eseményre. Az utolsó héten adományokat gyűjtöttünk össze, rendszereztük és az indulás előtti estén a szülőkkel, néhány tanulóval dobozokba pakoltuk.